استعدادیابی و توضیحات مکمل کتاب قدم صفر کارآفرینی (قسمت دوم)

امیدوارم قسمت اول این آموزش گوش کرده باشید، یادتان باشد که این مطالب مکمل محتوای کتاب قدم صفرکارآفرینی است.

در بخش قبل، مقدمه‌ای در مورد استعدادیابی مطرح کردیم و به این نتیجه رسیدیم که بهترین روش برای شناسایی استعداد‌ها این است که به علایق خود توجه کنید

در یک کلام می شود گفت که کتاب قدم صفر کارآفرینی پاسخی است به این سوال که چگونه علاقه شغلی خود را کشف کنیم؟ و در این کتاب من چهار روش شناسایی علاقه را مطرح کرده‌ام. اما در این قسمت ما روش‌های شناسایی علاقه را توضیح نمی‌دهیم. در این قسمت می‌خواهم در مورد فصل اول کتاب قدم صفر کارآفرینی صحبت کنم، عنوان فصل اول این است: راز تمام افراد موفق

راز تمام افراد موفق جهان

به نظر شما راز تمام افراد موفق چیست؟

آقای ناپلئون هیل می‌گه: هر جا کسی را در حال انباشت ثروت دیدید، بدانید دست مداومت در کار بوده است.

بله راز موفقیت در هر کاری مداومت است، کافیست کاری را شروع کنید و آن کار را رها نکنید. آنقدر آن را ادامه دهید تا به اوج خودتان برسید.

دوستان عزیز در این فایل‌ها می‌خوام پشت صحنه افکارم رو براتون مطرح کنم و دقیقا بگم که چرا ترتیب نوشتن کتاب قدم صفر کارآفرینی اینگونه است. بعد از گوش کردن به این مجموعه از فایل ها که در مورد کتاب قدم صفر کارآفرینی است متوجه خواهید شد که این کتاب با وسواس بسیار زیادی نوشته شده است.

اما بریم به ادامه مطالب بپرداریم شاید با خودتون بگید که در قسمت قبل در مورد علاقه صحبت کردید و در این قسمت در مورد مداومت صحبت می‌کنید و این دو موضوع چه ربطی به هم دارند؟ کمی صبر کنید تا ارتباط این دو موضوع رو برای شما شفاف کنم

گفتم رمز موفقیت در هر کاری مداومت است،

به نظر شما آیا مداومت داشتن ساده است؟

به هیچ عنوان

اگر مداومت داشتن ساده بود الان همه مردم تناسب اندام داشتند، می‌دونید چقدر تردمیل و دوچرخه ثابت تو خونه‌ها هست که دارن خاک می خورن.

توی اکثر خانواده‌ها یکی هست که کلاس گیتار رفته و الان تو اتاقش یه گیتار داره، ولی حتی یه آهنگ رو نمی‌تونه کامل بنوازه، اگر مداومت داشتن ساده بود الان این افراد آهنگ مورد علاقه خودشون رو می‌نواختن، نه اینکه گیتارشون رو به دیوار اتاقشان وصل کنند و تمام افتخارشان این باشد که روزی به کلاس گیتار می‌رفتند.

خوب حالا باید چکار کنیم؟ آیا روش‌ها  و ترفندهایی برای ایجاد مداومت وجود دارد؟ بله در ادامه این آموزش می‌خوام در مورد روش‌های ایجاد مداومت صحبت کنم

روش‌های ایجاد مداومت

۱. چرایی انجام یک کار

اولین روشی که به واسطه آن می‌تونید در کاری مداومت داشته باشید، چرا یا همان دلایل کافی برای انجام آن کار است. اگر شما درآمد خوبی از کارتان داشته باشید، در آن کار مداومت خواهید داشت چرا که پول دلیل بسیار خوبی برای انجام آن کار است.

برای اینکه از این روش ایجاد مداومت استفاده کنید، کافیست که یک قلم وکاغذ بردارید و دلایل انجام کارتان را بنویسید. البته بعضی مواقع نیازی به قلم و کاغذ نیست مثل زمانی که شما نتیجه انجام آن کار را مسقیما لمس می‌کنید مثل زمانی که درآمد بالایی از آن کار دارید. خیلی از ما کاری را شروع می‌کنیم با این دیدگاه که انجام این کار سود خوبی برایمان خواهد داشت و بعد از مدتی که به آن سود مورد نظرمان نمی‌رسیم دل سرد شده و آن کار را رها می‌کنیم.

پس چرایی انجام یک کار یکی از روش‌های ایجاد مداومت هست ولی بهترین روش نیست، چرا که باید همیشه قلم و کاغذی در دست داشته باشید و دائما در مورد مزیت‌های آن کار به خودتان گوش زد کنید و همین کار یعنی نوشتن مزیت‌ها کار زمان بر و دشواری است.

۲. اراده

دومین روش برای ایجاد مداوت، استفاده از نیروی اراده است. خیلی واضح است اگر شما اراده قوی‌ای داشته باشید راحتتر کاری را شروع می‌کنید و آن را به اتمام می‌رسانید.

آیا می‌دونید اراده چی هست؟

در مورد اینکه اراده چی هست در کتاب قدم صفر کارآفرینی کاملا توضیح دادم و گفتم که آقای موران در کتاب نیروی عادت اراده را به یک عضله تشبیه کرده است. اگر شما از یکی از عضلات‌تان بیش اندازه استفاده کنید، خسته می‌شود. اراده هم همین‌گونه عمل می‌کند یعنی اگر شما از نیروی اراده‌تان زیاد استفاده کنید خسته شده و در آن روز دیگر کاربردی ندارد.

آقای مارک موراون توصیه می‌کند اگر می‌خواهید کار سختی را انجام دهید که این کار نیاز به نیروی اراده بالایی دارد، حتما قبل از آن استراحت کنید تا عضله اراده‌تان آمادگی لازم را کسب کند. اگر این مطلب براتون جذابه حتما به صفحه ۲۶ کتاب قدم صفر کارآفرینی مراجعه کنید و آن چند صفحه که در مورد اراده است را چندین بار مطالعه کنید.

پس اراده یکی از روش‌های ایجاد مداومت است ولی بهترین روش نیست، چرا که انرژی عضله اراده شما محدود است و شما نمی‌توانید هر روز و هر شب برای انجام یک کار اراده کنید.

۳. عادت

سومین روش برای ایجاد مداومت عادت است. اگر شما به انجام یک کار عادت کنید در آن کار مداومت بالایی خواهید داشت. فکر نمی‌کنم عادت موضوعی باشد که نیاز به توضیح داشته باشد. همین قدر بدانید که ایجاد یک عادت قدری سخت است البته این سختی مربوط به زمانی است که تازه تصمیم به ایجاد یک عادت گرفته‌اید. و در شروع ایجاد یک عادت باید از نیروی اراده‌تان نیز استفاده کنید. از بین سه روشی که مطرح کردیم، عادت بهترین روش برای ایجاد مداومت است. و در ادامه می‌خواهم فوق‌العاده‌ترین روش برای ایجاد مداومت را برای شما مطرح کنم. و آن روش حرکت در راستای علایق است.

۴. علاقه

کافیست شما خودتان را با کار مورد علاقه‌تان مشغول کنید. این روش تاپ‌ترین روش برای ایجاد مداومت است. وقتی شما از این روش استفاده می‌کنید سه روش دیگر نیز پوشش داده می‌شوند. وقتی شما در حال انجام کار مورد علاقه خودتان هستید، دیگر نیازی به دلایل محکم برای انجام آن کار نخواهید بود شما آن کار را انجام می‌دهید چون آن کار را دوست دارید و چه دلیلی بهتر و والاتر از عشق برای انجام یک کار هست.

وقتی شما می‌خواهید به سراغ کار مورد علاقه‌تان بروید دیگر نیازی به اراده نیست و نیروی اراده‌تان دست نخورده باقی می‌ماند

وقتی شما می‌خواهید بازی مورد علاقه‌تان را انجام دهید آیا سختتان است و به خودتان فشار می‌آورید تا آن بازی را انجام دهید؟ قطعا نه

پس مورد دوم که اراده بود نیز پوشش داده می شود

اما مورد سوم که عادت است وقتی شما برای انجام کاری نیاز به اراده زیادی نداشته باشید و آن کار را دوست داشته باشید بارها و بارها بدون کمترین انرژی آن کار را انجام می‌دهید و همین انجام مکرر باعث ایجاد عادتی پایدار می‌شود.

 

در این فصل از کتاب قدم صفر کارآفرینی در مورد مداومت صحبت کردم و الان شما کاملا متوجه ارتباط بین مداومت و علاقه می‌شوید.

اگر شما علاقه کاری خود را کشف کنید و کاری متناسب با آن شروع کنید مداومت داشته و مداومت نیز رمز موفقیت در هر کاری است.

امیدوارم از این فایل آموزشی استفاده کافی برده باشید.

فایل بعدی در مورد فصل دوم و سوم کتاب قدم صفر کارآفرینی است و در آن فایل راز دیگری از افکار خودم را برای شما فاش خواهم کرد، حتما فایل بعدی را گوش کنید

موفق و پیروز باشید.

دانلود قسمت سوم و ادامه این آموزش

کتاب قدم صفر کارآفرینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *