استعدادیابی و توضیحات مکمل کتاب قدم صفر کارآفرینی (قسمت سوم)

به قسمت سوم توضیحات مکمل کتاب قدم صفر کارآفرینی خوش آمدید

امیدوارم به قسمت‌های قبل چندین بار گوش داده و آن‌ها را درک کرده باشید

در این قسمت می‌خواهم توضیح مختصری از فصل دوم و سوم کتاب قدم صفر کارآفرینی را خدمت‌تان مطرح کنم.

اما قبل از اینکه موضوع فصل دوم و سوم را شروع کنم اجازه دهید قدری بیشتر در مورد مداومت که موضوع فصل قبل بود صحبت کنم.

اشتباه برداشت نکنید!

ما گفتیم بهترین روش برای ایجاد مداومت، علاقه است، و گفتیم اگر شما علایق خود را شناسایی کرده و کارتان را متناسب با علاقه‌تان انتخاب کنید مداومت بیشتری داشته و احتمال موفقیت‌تان افزایش خواهد یافت.

و این موضوع را مطرح کردیم که دلیل اینکه خیلی از افراد به کلاس‌های موسیقی می‌روند ولی قبل از اینکه اولین آهنگ را بنوازند نا امید شده و ادامه نمی‌دهند و یا اینکه وسایل ورزشی مانند تردمیل و دوچرخه ثابت خریداری می‌کنند اما از آنها استفاده نمی‌کنند به این دلیل است که مداومت داشتن، سخت است، و چهار روش‌ برای ایجاد مداومت مطرح کردیم و گفتیم بهترین روش استفاده از علاقه است. البته منظور من این نیست که فقط از این روش استفاده کنیم ما برای بعضی از کارها باید از نیروی اراده‌مان استفاده کنیم برای بعضی از کارها نیاز هست تا عادت‌هایی ایجاد کنیم و برای انجام بعضی از کارها نیاز هست تا قلم و کاغذ برداریم و از خودمان بپرسیم چرا باید این کار را انجام دهیم و دلایل انجام آن کار را بنویسیم تا ترغیب شویم آن کار را با میل و رغبت انجام دهیم.

منظورمان از مطرح کردن علاقه این نیست که نباید رژیم غذایی بگیریم چرا که به غذا و پرخوری علاقه داریم یا نباید به باشگاه ورزشی برویم چرا که علاقه‌ای به آن ورزش نداریم.

اگر می‌خواهیم موفق باشیم!

من دیدگاهم این است که برای انتخاب‌ها و کارهای بزرگ زندگی باید علاقه را مد نظر داشته باشیم، یکی از بزرگ‌ترین انتخاب‌های زندگی ما انتخاب شغل است. تمام صحبت من این است که اگر می‌خواهیم در کارآفرینی و یا حتی کارمندی موفق باشیم، باید مداومت داشته باشیم. با مداومت است که می‌توان از یک کارمند جز به رده‌های بالای مدیریتی یک سازمان رسید، با مداومت است که می‌توان یک کارآفرین موفق شد. اگر کسب‌وکاری را شروع کرده ولی آن را ادامه ندهیم و دائما در مسیرهای مختلف شغلی جابه‌جا شویم و از این شاخه به آن شاخه برویم، هیچ وقت به اوج موفقیت نمی‌رسیم، اینجا است که باید حتما علاقه را مد نظر داشته باشیم.

برای مداومت در فعالیتی که تقریبا نیمی از زندگی و زمان ما را به خود اختصاص داده است، نمی‌توان از روشی جز علاقه استفاده کرد.

پس اگر بخواهم خیلی خلاصه بگم، برای تصمیمات مهم زندگی‌تان مانند انتخاب رشته، انتخاب شهری برای زندگی، انتخاب شغل، انتخاب همسر و انتخاب‌های مهم دیگر اول از همه علاقه‌ را مد نظر داشته باشید.

اگر شغل شما به گونه‌ای باشد که هر روز صبح با ناراحتی از خواب بیدار شده و با ناامیدی به محل کارتان بروید، آیا هیچ وقت در این شغل به اوج موفقیت می‌رسید؟

فصل دوم و سوم کتاب قدم صفر کارآفرینی

و اما بریم سراغ فصل دوم و سوم کتاب قدم صفر کارآفرینی، این دو فصل در مورد اهمیت علاقه الهی و رسالت شغلی است.

در فصل دوم مطرح کردیم که هدف غایی ما لذت بردن از زندگی است، ما پول را به این دلیل که کاغذ زیبایی است، دوست نداریم. ما پول را دوست داریم چون نتیجه پولدار بودن لذت بردن از زندگی است. ما می‌توانیم خرید کنیم، به مسافرت برویم، برای سلامتی و تناسب اندام‌مان خرج کنیم، غذای مورد علاقه‌مان را بخوریم، اگر پول داشته باشیم.

پول چگونه بدست ما می‌رسد؟

عرف این است که پول از طریق شغلی که داریم به دست ما می رسد، البته افرادی هستند که پول مفت به دستشان می‌رسد، این افراد هیچ کاری نمی‌کنند ولی همیشه حساب بانکی‌شان پر از پول است، حالا یا از باباشون می‌گیرن یا از هر طریق دیگه‌ای

خوش به حالشون.

برای ما که اینطوری نبوده و با این که به این دسته از افراد حسادت می‌کنیم ولی باز هم پذیرفتیم که باید ارزش افزوده‌ای برای این جهان داشته باشیم تا پاداش‌مان که همان پول است را دریافت کنیم

پس در یک کلام باید گفت پولی که به دست اکثر افراد جامعه می‌رسد از طریق شغل و کسب‌وکارشان است.

پس نتیجه کار، کسب درآمد است و نتیجه پول لذت بردن از زندگی، چه می‌شود اگر شما هم از کارتان لذت ببرید و هم از نتیجه کارتان که همان پول است، نیز لذت ببرید.

آنها عاشق هستند!

اگر به افراد موفق جهان نگاه کنید و مصاحبه‌های آنها را گوش کنید، خواهید دید که اکثر این افراد عاشق شغل‌شان هستند.

دقت کنید که من گفتم اکثرشان نه همه‌شان.

بیل‌گیتس، استیو جابز، زاکر برگ، تونی رابینز، راجر فردر، مسی، رونالدو، تام کروز و و و اکثرشان می‌گویند ما عاشق حرفه و شغل‌مان هستیم

این افراد هم لذت انجام کار را دارند و هم لذت پولی که از آن کار کسب می‌کنند.

البته افرادی هستند که کارشان را دوست ندارند و ثروتمند هستند، این دسته از افراد نسبت به دسته قبل لذتشان کمتر است، چرا که مدت زمانی که در محل کارشان هستند، حال خوبی نداشته و لحظه شماری می‌کنند تا تعطیل شوند.

ارتباط بین شغل،ثروت و لذت

این سه واژه یعنی شغل، ثروت و لذت کاملا به هم وابسته هستند.

شما می‌توانید شغلی برگزیده و بعد از اینکه به ثروت رسیدید از زندگی لذت ببرید

می‌توانید شغلی انتخاب کنید که دوستش دارید و از انجامش لذت ببرید و بعد به ثروت برسید و هم اکنون در حال لذت بردن از زندگی باشید.

وقتی شغل‌تان را دوست دارید و از انجامش لذت می‌برید، مداومت بالایی خواهید داشت و مانند اکثر افراد موفقی که نام بردیم شما هم ثروتمند خواهید شد.

البته اگر ثروتمند هم نشوید و در حد امورات زندگی‌تان درآمد داشته باشید باز هم چیز زیادی از دست نداده‌اید، چرا که حداقل از کارتان لذت برده‌اید

برو سر اصل مطلب دیگه؟!

دوستان عزیز بزرگ‌ترین حسرت افرادی که در آستانه مرگ هستند این است که چرا کارهای مورد علاقه خود را انجام نداده‌اند

در این دو فصل از کتاب قدم صفر کارآفرینی، به اهمیت پیگیری علاقه تاکید کرده‌ام و نقل قول‌هایی از افراد مشهور و مطالبی از کتب بسیار مطرح در حوزه کارآفرینی آورده‌ام

شاید این دو فصل بیش از حد تاکید کننده بوده و هیچ راهکاری در این دو فصل نباشد و شما با خودتان بگویید بله فهمیدیم که علاقه مهم است، حالا بگو چطوری باید علاقه خودمون رو شناسایی کنیم؟

دوستان عزیز من فرد مطرحی نیستم و اگر در یک کلام می‌گفتم که علاقه مهم است و خیلی سریع به سراغ روش‌های شناسایی علاقه می‌رفتم، شاید، خیلی حرفم را جدی نمی‌گرفتید. برای همین مطالب مرتبط با این موضوع را از افراد مطرح جهان، جمع‌آوری و بیان کردم تا شما اهمیت این موضوع را باور کنید و به فصول بعدی کتاب که در مورد روش‌های شناسایی علاقه است توجه بیشتری کرده و آن مطالب را جدی بگیرید.

امیدوارم از مطالب مطرح شده در این فایل نیز استفاده کرده باشید

در قسمت بعد در مورد اولین روش برای شناسایی علاقه صحبت خواهم کرد

پس با من همراه باشید و حتما قسمت بعد را گوش کنید

موفق و پیروز باشید.

دانلود قسمت چهارم و ادامه این آموزش رایگان

کتاب قدم صفر کارآفرینی

1 دیدگاه برای “استعدادیابی و توضیحات مکمل کتاب قدم صفر کارآفرینی (قسمت سوم)

  1. حسن گفته:

    سلام
    جا داره از شما به خاطر این همه پیگیری که دارید تشکر کنم
    می دانم که تمام تلاش تان این است که ما از مطالب کتاب بهترین نتیجه را بگیریم
    بی صبرانه منتظر قسمت بعدی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *