چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

چگونه افکار خود را کنترل کنیم؟

علی قاسمی در این ویدیو ترفند‌های بسیار کاربردی برای کنترل افکار مطرح می‌کند.

 

آقای ری‌‌مانکینی (ایشان یک بوکسر است) می‌گوید: یک لحظه غفلت در رینگ بوکس باعث می‌شود یک مشت محکم به صورت شما برخورد کند، این موضوع در زندگی عادی نیز صدق می‌کند، یک لحظه غفلت و فکر منفی مشت محکمی است که به صورت ما برخورد می‌کند اما درد این فکر منفی را بعدا احساس می‌کنیم.

یعنی چی فکر منفی؟

همانطور که می‌دانید سرعت عملکرد مغز ده‌ها برابر سریع‌تر از سرعت عملکرد جسم است. حال سوال این است که آیا می‌شود کنترل فکر که با این سرعت کار می‌کند را در دست گرفت؟ با کمی دقت متوجه می‌شوید که در همین لحظه که شما در حال مطالعه این مطالب هستید به چندین موضوع دیگر نیز فکر می‌کنید.

آیا واقعا می‌شود کنترل افکار را در دست گرفت؟

ما نمی‌توانیم افکارمان را مستقیما کنترل کنیم ولی هر فکر حسی در شما ایجاد می‌کند و شما این حس را می‌توانید کنترل کنید و با کنترل این حس فکرتان نیز کنترل می‌شود

مثال: اگر حس‌تان خوب است و پرانرژی هستید و می‌خندید یعنی در این حالت مشغول فکر کردن به موضوعات خوب هستید. زمانی که حال‌تان خوب نیست و حس خوبی ندارید شما مشغول فکر کردن به موضوعات بد هستید.

اگر الان حال‌تان و حس‌تان خوب است یعنی به یک موضوع خوبی فکر می‌کنید. بعدا که حس‌تان بد بود، دقت کنید که به چه چیزی فکر می‌کنید؟ آیا به خرابی ماشین‌تان فکر می‌کنید یا به جریمه‌ای که امروز شده‌اید؟

رابطه مستقیمی بین تفکرات شما و احساسات شما است. هر فکر حسی به همراهش دارد فکر را که نمی‌توان کنترل و تغییر داد ولی حس را می‌توان تغییر داد

چطور حس‌مان را خوب کنیم؟

  1. قدم بزنیم
  2. با دوست‌مان درد دل کنیم
  3. حالت فیزیکی بدن‌مان را تغییر دهیم

یکی از بهترین ابزارها برای اینکه استرس و افکار منفی را از خودمان دور کنیم این است که حالت فیزیکی بدن‌مان را تغییر دهیم، افراد افسرده و منفی، بدنی شل و خمیده دارند، قدم‌های کوتاه و ضعیف برمی‌دارند ولی افراد شاد و بشاش محکم و سریع گام برمی‌دارند و سینه‌شان همیشه سپر است.

حالت فیزیک بدن شما با حس شما رابطه مستقیمی دارد

وقتی حس‌تان بد است، بدوید. از راه‌پله‌ها بالا و پایین بروید و داد بزنید

دقت کرده‌اید وقتی داد می‌زنید چقدر حال‌تان بهتر می‌شود احساس می‌کنید آرام و خالی شده‌اید

افکار منفی به سراغ ما می‌آیند و ما نمی‌توانید خودمان را کاملا از آنها محفوظ کنیم ولی می‌توانیم با تغییر حس‌مان آنها را کنترل کنیم و به افکار مثبت تبدیل‌شان کنیم.

امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.
اگر در رابطه با موضوعی که مطرح شد سوالی دارید، کافی‌ست در قسمت نظرات (پایین همین برگه) سوال خود را مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخ دهیم.

3 دیدگاه برای “چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

  1. فردین گفته:

    برای اینکه ما از افکارمنفی دور بمونیم کافیه که فقط باشیم و در لحظه اکنون زندگی کنیم و حضور داشته باشیم. آزادی زمانی آغاز می شودکه شما درک کنید فکر کننده نیستید ” اکهارت تله” اسا سا بودا به معنی بودن هست وبودن آن هستی میشه حاضر وابدی و نامیراست فرا سوی هزاران شکل ماده”Jast Be” فقط باش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *