Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/h76542/domains/alighasemi.com/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 96

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/h76542/domains/alighasemi.com/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 98

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/h76542/domains/alighasemi.com/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 260

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/h76542/domains/alighasemi.com/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 262

Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/h76542/domains/alighasemi.com/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 283

Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/h76542/domains/alighasemi.com/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 351

Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/h76542/domains/alighasemi.com/public_html/wp-content/plugins/wp-jalali/lib/date.php on line 353
چیکار کنم ! خیلی سردرگمم و نمی‌دونم رسالتم تو این دنیا چیه و وارد چه شغلی بشم؟

چیکار کنم

چیکار کنم اگر بخوام از زندگی خودم بهره بیشتری ببرم

چیکار کنم خدا؟

شاید شما بیکار هستید و الان این سوال در ذهن شما ایجاد شده که چیکار کنم

شاید شما کارمند هستید و دوست دارید شغل دومی هم داشته باشید و نمی‌دانید چیکار کنید

شاید شما کسب و کاری دارید ولی با توجه به شرایطی که در جامعه داریم سوددهی کسب و کارتان کم شده و الان به این فکر افتادید تا یک کاری انجام بدید تا اوضاع‌تان روبه‌راه شود.

وقتی مشکلی برای ما ایجاد می‌شود و شرایط آنگونه نیست که دوست داریم، احساس می‌کنیم که هیچ کاری از دست ما ساخته نیست و نمی‌دانیم چیکار کنیم. ولی واقعیت این است که همیشه راه حل‌هایی وجود دارد تا بر مشکلات خود غلبه کنیم.

ما در ادامه می‌خواهیم فرمولی برای حل مشکلات مطرح کرده و ایده‌هایی برای شرایط بحرانی زندگی‌مان بدهیم تا شما بتوانید زندگی خود را مدیریت کرده و قدرتی پیدا کنید تا بتوانید بر چالش‌های زندگی غلبه کنید.

فهرست آموزشی این مطلب عبارتند از:

 • یافتن راه حل مناسب برای مشکلات
 • ذهنیت مثبت ایجاد کنید
 • کلیدهای طلایی حل مشکلات
 • هدف گذاری را جدی بگیرید
 • چیکار کنم ؟ خُب آموزش ببینید!
 • عادت‌های خوب ایجاد کنید
 • رسالت شغلی خود را کشف کنید

 

یافتن راه حل مناسب برای مشکلات

استفاده از الگوی مناسب

قبلا مشکلات شما برای دیگران نیز رخ داده است، اگر شما بتوانید الگوی مناسبی پیدا کنید و از او بپرسید که چگونه بر مشکل خود غلبه کرده است، سریع تر و راحت تر می توانید مشکل خود را حل کنید.

استفاده از قدرت فکرتان

شما الان نمی‌دانید که چیکار کنید ولی اگر کمی وقت گذاشته به فکر کنید قطعا متوجه خواهید شد که چیکار کنید.

حال سوال این است که چگونه فکر کنیم؟

بهترین روش برای فکر کردن این است که از قدرت سوال استفاده کنید. وقتی در زندگی با چالشی روبه‌رو شدید از خودتان نپرسید که چیکار کنم ؟ بلکه سوالات واضح‌تری بپرسید و به دنبال پاسخ آن سوالات باشید

سوالاتی از قبیل

چه راه حل‌هایی برای این مشکل وجود دارد؟ و سعی کنید تمام راه حل‌های موجود را در یک کاغذ بنویسید.

نیازی نیست تا تمام راه‌حل‌های شما منطقی باشد. شما باید از طوفان فکری استفاده کنید.

مهم است که تعداد راه‌حل‌هایی که می‌نویسید زیاد باشد و برای اینکه راه‌حل‌های زیادی بنویسید خودتان را ملزم کنید که در مدت کوتاهی مثلا ۵ دقیقه ۲۰ راهکار بنویسید و حتی می‌توانید از دیگران هم کمک بگیرید.

بخاطر داشته باشید که شما در برابر هر مشکلی پیروز خواهد شد، به شرط آنکه از آنکه سوالات مناسبی بپرسید.

اما اگر حس می کنید منابع اطلاعاتی شما کافی نیست، مسلماً افراد بیشماری هستند که قبلا از پس مشکلی که اکنون در پیش روی شماست بر آمده‌اند، می‌توانید از آنها برای پیدا کردن راه حل مناسب استفاده کنید.

یافتن الگو حل مشکل را آسان و سریع می‌کند، خوب توجه کنید سایر افراد در برابر مشکل مشابه شما قبلاً چه مراحلی را طی کرده‌اند.

بهتر است با همسر یا یکی از دوستان صمیمی‌تان بنشینید و بالای یک برگه سوال فوق را بنویسید و تمام راه‌حل‌هایی که به ذهنتان می‌رسید را تیتروار بنویسید.

ذهنیت مثبت داشته باشید.

آنچه اغلب افراد را از حل مشکلات شان باز می‌دارد احساس ناامیدی است.

حس ناامیدی موجب می‌شود فرد در مشکل غرق شده و نتواند هیچ راه‌حل مناسبی را پیدا کند.

اگر در این دام گرفتار شوید توانایی ذاتی حل مشکلات از شما سلب خواهد شد.

اما چگونه می توان از این دام گریخت؟ به دو نکته توجه کنید

 1. به اینکه این مشکل چگونه ایجاد شده است فکر نکنید، به مغزتان بیاموزید که تفکر مداوم درباره خود مشکل بسیار دردناک‌تر از روبرو شدن با مشکل است.
 2. اگر به مغز آگاهی دهید، راه حل را پیدا خواهد کرد. به همین دلیل به مغز خود بیاموزید، حل مشکل به معنای دست یافتن به خوشی است.

درباره گذشته خود فکر کنید بزرگترین لحظات شادی که در زندگی تجربه کرده‌اید، بلافاصله بعد از حل یک مشکل بوده است که در ابتدا حل آن دشوار و یا حتی غیر ممکن به نظر می رسید.

رضایت از خویش و لذت بردن از توانایی بشری تنها در صورتی حاصل خواهد شد که با مشکلات دست و پنجه نرم کرده و آنها را از سر راه خود بردارید.

با حل هر مشکل اعتمادی که به توانایی‌های بشر دارید تغییر می‌یابد و حس افتخار و اعتماد به خویش در شما افزایش می یابد.

کلیدهای طلایی حل مشکلات

۱٫ بر احساس خود مسلط باشید

باید مطمئن باشید در ناامیدی و مرور مکرر مشکل غرق نشوید، قدرت خود را حفظ کنید و اطمینان داشته باشید نیروی شما برتر از هر مشکلی در جهان است.

مهم نیست در چه موقعیتی قرار گرفته اید یا این مشکل تا چه حد دشوار به نظر می رسد.

به خاطر داشته باشید این تنها یک مسابقه است و فقط قرار است کارهایی را که قبلاً آموخته اید دوباره انجام دهید تا پیروز شوید.

ایمان داشته باشید که قادرید شیوه‌ای برای حل مشکل خود بیابید اما این راه حل هیچ وقت با غوطه ور شدن در ناامیدی به ذهنتان خطور نخواهد کرد

۲٫ تمامی توان فکری خود را برای یافتن راه‌حل بسیج کنید

برای تمرکز یافتن بهترین راه نوشتن است به خاطر داشته باشید که تنها ۲۰ درصد وقت خود را برای شرح و توصیف خود مشکل صرف کنید و ۸۰ درصد باقیمانده را به یافتن راه حل بپردازید

۳٫ سریع اقدام کنید

موثرترین و سریعترین برنامه را جهت رفع مشکل خود انتخاب کنید و در اسرع وقت آن را به اجرا بگذارید.

منتظر نمانید، زمان بهترین ابزار برای شماست به محض اینکه راه‌حلی یافتید دست به کار شوید.

۴٫ نتایج را بررسی کنید.

به نتایج برنامه خود توجه کنید، از آنچه انجام داده‌اید چه حاصل شده است؟

آیا به رفع مشکل نزدیکتر می‌شوید؟ یا خود را بیشتر به دردسر انداخته‌اید؟ به تاثیر برنامه خود دقت کنید.

۵٫ از تغییر نهراسید.

اگر آنچه انجام می‌دهید کارساز نیست، فوراً شیوه خود را تغییر دهید.

انعطاف‌پذیری و انجام روش‌های گوناگون به شما توانایی حل هرگونه مشکلی را خواهد بخشید.

برای اینکه بدانید تغییری که باید انجام دهید موثر خواهد بود یا خیر، از خودتان بپرسید چه می‌شود اگر این کار را انجام دهم؟

بسیاری از کسانی که قادر به حل مشکلات خویش نیستند می‌گویند ما نمی‌دانستیم چه خواهد شد، پس نمی‌توانستیم راه‌حلی را که به ذهنمان رسیده بود عملی کنیم.

اغلب آنها تصور می‌کنند هر چه به فکرشان می‌رسد غیرمنطقی و نشدنی است به جای اینکه دست روی دست بگذارید، اقدام کنید. شاید با پرداختن به راه حل هایی که به نظرتان احمقانه می‌رسد دست‌کم احتمالات جدیدی به ذهنتان خطور کند که شانس و فرصت بیشتری در اختیارتان بگذارد.

۶٫ ذهنیت خود را در مورد مشکل تغییر دهید

اغلب مردم به مشکلات به چشم درگیری‌های فرساینده نگاه می‌کنند که هر روز جسم و روح آنها را می‌آزارد.

بهتر است هر مشکل را به چشم یک دستگاه تقویت جسم و روح ببینید.

شما با غلبه بر هر مشکل دایره توانمندی خود را بزرگ‌تر خواهید کرد.

هر چه دایره توانمندی شما بزرگ‌تر شود، در آینده راحت‌تر بر مشکلات غلبه خواهید کرد.

به خاطر داشته باشید که اگر می‌خواهید موفقیت‌های بزرگ را تجربه کنید باید فرد توانمندی باشید.

مفهوم مشکل را در ذهن خود تغییر دهید و بدانید مشکلات دریچه‌هایی به سوی رشد و تعالی انسان‌ها هستند، فرصت‌هایی که به شما امکان شناخت خود و توانایی‌هایتان را می‌بخشد.

برای هدف گذاری در زندگی چیکار کنم ؟

وقتی بحران کرونا در ایران جدی شد و بسیاری از ادارات و شرکت‌ها تعطیل شدند، همه نگران بودند و مدت‌های طولانی در خانه و بدون هیچ برنامه‌ای سپری می‌کردند.

روزی من به منزل یکی از دوستانم رفتم و متوجه شدم به روزمره‌گی دچار شده و حال خوبی ندارد.

به او گفتم الان بهترین زمان است تا خواسته‌ها و اهداف خود را مشخص کند و آموزش‌هایی برای بهبود فردی تهیه کرده و از این زمان نهایت استفاده را ببرد.

او سریعا اقدام کرد و لیستی از اهداف خود نوشت و از سردرگمی و روزمره‌گی رها شد.

اگر فردی از من بپرسد که چیکار کنم فورا به او می‌گویم اهدافت را مشخص کن و آموزش‌های مرود نیاز برای رسیدن به اهدافت را تهیه کرده و شروع کن

اگر الان بیکار هستید و یا دوست دارید در کنار شغل فعلی‌تان کسب و کار دیگری نیز داشته باشید همین الان یک قلم و کاغذ بردارید و کارهایی که می‌توانید انجام دهید را بنویسید.

وقتی شما هدف داشته باشید، دیگر سردرگم نبوده و هر روز در جهت اهدافتان حرکت خواهید کرد.

چیکار کنم ؟ خُب آموزش ببین!

بهترین و بهترین کاری که شرایط بحرانی و در زمان‌های بلاتکلیفی می‌توانید انجام دهید، آموزش دیدن است.

بهتر است آموزش‌های تخصصی در حوزه کاری‌تان را تهیه کنید و به آن‌ها گوش کنید و یا آموزش‌هایی برای بهبود فردی تهیه کنید.

یکی از بهترین آموزش‌ها، آموزش زبان است. تقریبا تمام ما نیاز داریم تا به زبان انگلیسی مسلط باشیم و شما به راحتی می‌توانید بهترین آموزش‌های روز دنیا را با مبلغ بسیار ناچیزی تهیه کرده و از آنها استفاده کنید.

خدا رو شکر الان در هر زمینه‌ای آموزش‌هایی وجود دارد. کافیه که به اینترنت دسترسی داشته باشید.

در گوگل آموزش مورد نظر خودتان را سرچ کنید و از آن آموزش‌ها استفاده کنید.

عادت‌های خوب ایجاد کنید

یکی از بهترین عادت‌هایی که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد ورزش کردن است.

وقتی فردی می‌گوید هیچ ایده‌ای ندارم و مدت طولانی بدون هیچ هدفی در شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون سپری می‌کنم و نمی‌دانم چیکار کنم ، به او می‌گویم از زمان خودت بهتر استفاده کن.

من هر وقت سردرگم هستم و حوصله‌ای برای انجام کار ندارم به پیاده روی می‌روم، این خیلی بهتر از این است که در خانه بنشینم و حرص بخورم و ندانم چیکار کنم .

وقتی شما ورزش و پیاده روی می‌کنید حالتان خوب شده  ایده‌های خوبی به ذهنتان می‌رسد تا از دیگر زمان‌هاتان نیز بهتر استفاده کنید.

افراد زیادی از وضعیت اقتصادی شکایت می‌کنند، بله درست است شرایط آنگونه که باید، نیست، ولی چاره چیه؟

آیا ما می‌توانیم کاری انجام دهیم تا اوضاع اقتصادی بهبود پیدا کند؟ واقعیت این است که ما نمی‌توانیم شرایط را تغییر دهیم با حرص خوردن هم که چیزی تغییر نمی‌کند.

بیایید حرص خوردن و غر زدن را کنار گذاشته و کاری کنیم تا آرامش‌مان بیشتر شود. می‌دانم که کار سختی است ولی چیکار می‌شه کرد.

پس دو عادت جدید که در حال حاضر به شدت به آنها نیاز داریم این است که

 1. غر زدن را ترک کرده و همیشه درصدد آرام کردن خودمان باشیم
 2. ورزش کنیم تا هم جسممان و هم ذهنمان به آرامش برسد

چیکار کنم تا رسالت شغلی خود را کشف کنم

رسالت شغلی یعنی شما ببینید به چه کاری علاقه دارید و همان کار را انجام دهید.

اگر شما کار مورد علاقه خود را شناسایی کرده و از آن کار کسب درآمد کنید زندگی شادتری خواهید داشت.

اگر شغل خود را از دست داده‌اید و الان می‌پرسید چیکار کنم ، باید بگویم بهترین کار این است که در مورد شخصیت شناسی شغلی تحقیق کرده و شخصیت شغلی خود را شناسایی کنید.

ما یک مقاله جذاب در مورد شخصیت شناسی شغلی منتشر کرده‌ایم می‌توانید همین الان بر لینک زیر کلیک کنید و این مقاله را مطالعه کنید

شخصیت شناسی شغلی به شما کمک می‌کند تا خودتان را از نظر شغلی بیشتر بشناسید و بدانید چه شغل‌هایی هستند که باعث آرامش و شادی شما می‌شوند.

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که علایق شغلی خود را کشف کنید.

ما در کتاب قدم صفر کارآفرینی ترفندهایی برای شناسایی علاقه واقعی و علاقه الهی مطرح کرده‌ایم، اصلا نیازی نیست که این کتاب را تهیه کنید.

ما تمام ترفندهای مطرح شده در این کتاب را به صورت مقاله و فایل صوتی در همین سایت قرار داده‌ایم.

این مطالب و فایل‌های صوتی به شما کمک می‌کند تا راه و رسالت خود را کشف کنید و بدانید دقیقا در چه زمینه‌ای باید وارد شوید و کسب درآمد کنید.

امیدوارم از مطالعه این مطالب لذت برده باشید. ممنون می‌شم اگر نظر و یا پیشنهاد خودتان را با ما در میان بگذارید.

ارادتمند شما علی قاسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *